Aktualności

Zielniki - Gala

W środę (7 października) bardzo pracowicie, bo do późnych godzin wieczorno/nocnych obradowała komisja jurorska (w składzie: p. Aldona Kraus, p. Dorota Wrońska i p. Jarosław Sak) oceniająca zielniki inspirowane twórczością ks. Jana Twardowskiego. Był to ostatni konkursowy element Projektu „Odejść na zawsze, by stale być blisko – ks. Jan Twardowski w oczach młodych”, na który dotarło ponad 100 zielników z 49 placówek z terenu całej Polski. Po obejrzeniu wszystkich zielników jury stwierdziło, iż uczestnicy konkursu włożyli ogromny wysiłek w poznanie twórczości ks. Jana Twardowskiego oraz rodzinnej flory i wykazali się niezwykłą pomysłowością i zmysłem estetycznym w przygotowywaniu prac. Ponadto na duże uznanie zasłużyła także wytrwałość w wielomiesięcznym gromadzeniu i opracowywaniu roślinnych zbiorów. Wybór nie był łatwy, co sprawiło, że musiało przybyć nagród i wyróżnień Jury przyznało aż 11 nagród i 19 wyróżnień, które wręczone zostaną na uroczystym podsumowanie całego Projektu, które odbędzie się 28 października br. w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19. Wszystkich uczestników już teraz zapraszamy na jubileuszowe pożegnanie z ks. Janem.

ks. Twardowski w szkołach

Ks. Jan Twardowski − wystawa fotograficzna dla szkół

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z wystawy fotograficznej poświęconej ks. Janowi Twardowskiemu przygotowanej przez Instytut Papieża Jana Pawła II. Zaproszenie jest skierowane do wszystkich szkół – zwłaszcza do tych, którym patronuje Ksiądz, który pisał wiersze.

WYSTAWA „Można odejść na zawsze, by stale być blisko pomyślana jest jako projekt objazdowy – od października 2015 r. będzie udostępniana szkołom, które zgłoszą chęć udziału w wydarzeniu. Szkoły, które zechcą skorzystać z wystawy prosimy o kontkat z Instytutem Papieża Jana Pawła II Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

100 lat Ojcu po ukraińsku

image001

Urodziny poety świętowano również na Ukrainie. W Kijowie i w Odessie odbyły się spotkania poświęcone twórczości księdza Jana Twardowskiego.

Z okazji okrągłych urodzin księdza Jana ukraińskie wydawnictwo A-BA-BA-HA-ŁA-MA-HA przy współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie wydało tomik poezji „Inna modlitwa” w przekładzie Dzwinki Matijasz. To trzecia do tej pory pozycja z twórczością poety na ukraińskim rynku wydawniczym. Wydanie książki było pierwszym krokiem w świętowaniu rocznicy urodzin.

„Istnieją tacy ludzie, którzy żyją i tworzą tak, że dodają światu światła. Ojciec Jan Twardowski właśnie do nich należał” – twierdzi tłumaczka „Innej Modlitwy” – Dzwinka Matijasz.

Jeszcze zanim odbyła się oficjalna prezentacja tomiku, wiersze trafiły do jednej z ukraińskich nauczycielek w Donbasie. Tam uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością ojca Jana. „Gdy w naszym kraju zawitała wojna oni [duchowni prawosławni pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego – przyp. red.] dali schronienie separatystom. I może nie byłoby grzechem to, że duchowni widzieli w nich „wyzwolicieli", ale oni pozwalali strzelać separatystom do naszych żołnierzy i zwykłych ludzi. Wiem o tym, ale tego nie rozumiem. Po tym wszystkim rozczarowałam się duchownymi. Aż trafiłam na wiersze ojca Jana Twardowskiego. Reanimował moje serce” – pisała uczennica 9 klasy, Wałerija Melnyk.

Dzwinka Matijasz uważa, że w Donbasie życie ceni się inaczej, dlatego poezja księdza Twardowskiego jest tak bliska mieszkańcom terenów objętych wojną. „Księdza Twardowskiego odbiera się dziś mocniej właśnie w Donbasie” – dodaje Dzwinka.

Czytelnicy mogli zapoznać się z nowym wydaniem na kijowskich targach książki „Książkowy Arsenał”. Spotkanie poświęcone „Innej modlitwie” odbyło się 26 kwietnia.

Główne obchody urodzin zaplanowano na 1 czerwca. Wtedy to w Kijowie w księgarni „Є” odbyło się specjalne spotkanie poświęcone twórczości księdza Twardowskiego, z udziałem tłumaczki Dzwinki Matijasz, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Ewy Figel i ukraińskiego poety i właściciela wydawnictwa A-BA-BA-HA-ŁA-MA-HA Iwana Małkowycza. Na spotkaniu urządzono prawdziwe przyjęcie urodzinowe. Rozdane zostały cukierki w kształcie biedronek, do których dołączone były krótkie myśli ojca Twardowskiego. Ponadto każdy z przybyłych gości otrzymał list z wybranymi fragmentami tekstów księdza. Rozdawane były również małe ulotki, na których oprócz informacji o urodzinach ojca zamieszczony został kawałek wiersza.  

Na spotkaniu w Kijowie obecna była również Olena Stepowa, która uciekła z obwodu ługańskiego. Od tłumaczki Dzwinki Matijasz dostała tomik poezji księdza Twardowskiego. „Czytałam całą noc i znalazłam wiersz o Donbasie” – Olena Stepowa pisała w wiadomości do Dzwinki. Okazało się, że chodziło o wiersz „Do moich dzieci”. Stepowa powtórzyła raz jeszcze, że ksiądz Twardowski pisał o Donbasie.

Kilka dni później urodziny poety świętowała wielojęzyczna Odessa. 5 czerwca zorganizowano wieczorek poetycki, na którym czytano poezję księdza oraz dyskutowano o jego twórczości. Uczestnikami wieczoru byli pisarze, tłumacze oraz eksperci. Pojawiła się Dzwinka Matijasz, poeta, eseista i działacz społeczny Borys Chersoński oraz ekspert Instytutu Polskiego Olga Klymenko.

„Ojciec Jan Twardowski to dla mnie nie tylko wspaniały i współczesny – we wszystkich znaczeniach tego słowa – poeta. Jest również przykładem tego, jak wiara w Boga i posługa u ołtarza nie ujmują talentu, ale go karmią, jak tekst biblijny wchodzi w relację z niespokojnym i tragicznym życiem ludzi XX i XXI wieku” – mówi Borys Chersoński.

Wielojęzyczność Odessy miała swoje odbicie również na spotkaniu. Wiersze księdza Twardowskiego w swoich przekładach na język ukraiński recytowali Dzwinka Matijasz oraz Borys Chersoński. Z kolei jego żona Ludmiła deklamowała poezję księdza po rosyjsku, przetłumaczoną przez cenionego rosyjskiego filologa i tłumacza Siergieja Awierincewa. Wiersze ojca Jana wybrzmiały również  w języku polskim, a to za sprawą Romana Maksymowycza, chłopca z zespołem Downa, który przyjechał ze Lwowa.

Wydarzenia związane z rocznicą urodzin księdza Jana Twardowskiego odbyły się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie.

http://video.infoua.org/video-28014-roman-maksimovich-chitae-virsh-yana-tvardovskogo-dvoma-movami.html

plakat

DSC 1267

DSC 1275

DSC 1281

 

DAJĘ SŁOWO - bitwa freestyle'owa

Daję słowo – poezja w rytmie rapu

Czy poezję i rap można połączyć? Okazuje się, że tak! Już 18 lipca w warszawskim Śnie Pszczoły rusza bitwa freestyle’owa – Daję słowo, w której uczestnicy zmierzą się z niecodziennym tematem – frazami z poezji księdza Jana Twardowskiego.

Akcja pod hasłem „Daję słowo” ma na celu pokazanie, jak dużą wartość ma wypowiedziane słowo. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że słowo powinno łączyć, a nie dzielić, powinno być wypowiadane świadomie oraz w dobrym celu.

Pomysł na akcję „Daję słowo” powstał z prostego powodu – chcieliśmy dotrzeć z wierszami Twardowskiego do młodych ludzi, a przy okazji obalić obustronne stereotypy związane z poezją i rapem  – mówią organizatorzy.

Imprezę poprowadzi znany raper – Theodor. W skład jury wejdą Rufin MC, Proceente – raperzy, którzy niejednokrotnie wygrali bitwy freestyle’owe oraz publiczność, mająca - w razie wątpliwości jury - decydujący głos.

Uczestnicy, którzy chcieliby spróbować swoich sił i zmierzyć się z niepowtarzalnym tematem akcji, powinni wysłać swoje zgłoszenie do 13 lipca.  Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/1M_blLrXPpQa_a4G2f2yeJkGHQKT0Xz0Lf916Ga27OA/viewform?c=0&w=1. Nagrodą główną w bitwie jest 400 złotych.

Akcja jest organizowana w ramach projektu obchodów 100. Rocznicy urodzin ks. Twardowskiego „Słowo zabiera głos”. Cały projekt ma na celu przybliżenie twórczości księdza-poety oraz zwrócenie uwagi na wagę wypowiadanego słowa. Przedsięwzięcie zostało objęte m.in. patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Samą akcję „Daję słowo” wspierają m.in. Popkiller, Rapduma, Glamrap. 

Piec ks. Twardowskiego w Warszawie-Wesołej

Gimnazjum nr 120 w Warszawie-Wesołej we współpracy z Europejską Fundacją Edukacji Audiowizualnej „DISCE” oraz Społecznym Komitetem Organizacyjnym 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego zorganizowało konkurs plastyczny „kafle z pieca ks. Jana Twardowskiego”. Konkurs został rozstrzygnięty 2 czerwca 2015 r., natomiast 3 czerwca 2015 r. odbyło się otwarcie wystawy – pieca a 9 czerwca 2015 r. w Gimnazjum nr 120 - uroczystość wręczenia nagród, w której udział wzięli  laureaci konkursu z nauczycielami pod kierunkiem których powstały prace.

W konkursie wzięły udział 2 szkoły z dzielnicy Warszawa-Wesoła: SP nr 174 i Gimnazjum nr 120. W konkursie wzięło udział 30 uczniów. Organizatorkami konkursu były panie: Ewa Różycka, dyrektor Gimnazjum nr 120, Jolanta Knap i Joanna Borkowska–Goździewska. 

TWARDE SŁOWA - slam poetycki

Slam poetycki TWARDE SŁOWA odbył się 30 maja 2015 roku w miejscu CHWILA na ul. Ogrodowej w Warszawie, a uczestniczyło w nim kilkunastu poetów, reprezentujących różne pokolenia, stając do walki o nagrody przyznawane głosami publiczności. Slam poetycki – publiczna rywalizacja poetów-performerów – narodził się w Chicago w latach 80. ubiegłego wieku i dość szybko zdobył znaczną popularność w kręgach uniwersyteckich i artystycznych. W Polsce pierwszy slam miał miejsce w 2003 roku w Warszawie.

Czytaj więcej

X imieniny ks. Jana

X Imieniny Księdza Jana Twardowskiego

To finał trzech konkursów:€“ recytatorskiego, literackiego i fotograficznego - dedykowanych pamięci Poety, organizowanych przez Fundację AVE we współpracy z m.st. Warszawa, MKiDN, kampanią „Słowo Zabiera Głos” Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia urodzin Ks. Twardowskiego oraz Samorządem Województwa Mazowieckiego. Po raz dziesiąty odbędą się 17 czerwca 2015 o g. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury „Świt” w Warszawie przy ul. Wysockiego 11. 

Czytaj więcej

Poczta Polska wydała znaczek emisji "Śpieszmy się kochać ludzi"

KS JAN TWARDOWSKI

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek „Śpieszmy się kochać ludzi”. Emisja upamiętnia księdza Jana Twardowskiego, który w tym roku obchodziłby setne urodziny. Na znaczku widnieje portret księdza Jana namalowany na podstawie zdjęcia Wojciecha Druszcza. Autorką znaczka o wartości 1,75 zł jest Marzanna Dąbrowska. Znaczek wydrukowano w nakładzie 320 tys. szt..

Czytaj więcej

„CZAS NIEDOKOŃCZONY” - film dokumentalny

czas29 maja swój przedpremierowy pokaz miał film dokumentalny poświęcony ks. Twardowskiemu i jego twórczości.

„Czas Niedokończony” przedstawia wiersze ks. Jana Twardowskiego
w kontrapunkcie do współczesnego świata. Głównym bohaterem filmu jest poezja Twardowskiego czytana przez jego czytelników, którzy poprzez swoje portrety filmowe dają kontekst współczesności prezentowanym wierszom.

Czytaj więcej

Wieczór poezji "Niecodziennik"

foto2 czerwca o godz. 18.00  w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25 w Warszawie, odbędzie się wspomnienie ks. Jana Twardowskiego. Nasz wspólny "Niecodziennik..." Stulecie Jana Twardowskiego - księdza poety oraz warsztaty dla dzieci dedykowane Jubilatowi.

W pierwszej części wieczoru: opowieści o latach młodości Ks. Jana, lata posługi kapłańskiej, historyje z życie wzięte, anegdoty. O służbie księdza poety dla wierzących i niewierzących i o przyjaźniach w naszym życiu w latach Ks. Jana ... a dziś! Poezja wiecznie młoda w sercach studentów Akademii Teatralnej i tych, którzy pragną nimi zostać. Rozmowy przeplatane filmami.

Czytaj więcej

Gala konkursu w Sierpcu

Zapraszamy serdecznie na Galę finałową Powiatowego Konkursu Plastyczno-Recytatorskiego "Rwane prosto z krzaka czyli poezja księdza Jana Twardowskiego", która odbędzie się dnia 28 maja 2015 r. o godz. 11 w Szkole Podstawowej Nr 3 im. ks.J.Twardowskiego w Sierpcu.

Czytaj więcej