Opublikowano w kategorii: Aktualności
  • Odsłony: 19431

X Imieniny Księdza Jana Twardowskiego

To finał trzech konkursów:€“ recytatorskiego, literackiego i fotograficznego - dedykowanych pamięci Poety, organizowanych przez Fundację AVE we współpracy z m.st. Warszawa, MKiDN, kampanią „Słowo Zabiera Głos” Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia urodzin Ks. Twardowskiego oraz Samorządem Województwa Mazowieckiego. Po raz dziesiąty odbędą się 17 czerwca 2015 o g. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury „Świt” w Warszawie przy ul. Wysockiego 11. 

Konkursy, w których bierze udział kilka tysięcy dzieci i młodzieży, stanowią jedno z największych przedsięwzięć, popularyzujących Osobę i Twórczość Ks. Jana Twardowskiego oraz promujących czytelnictwo. Organizowane są od roku śmierci Poety, zawsze w czerwcu w€“ miesiącu Jego urodzin i imienin.

- Najbardziej zdumiewają mnie prace wiersze i eseje „w Janowym duchu” nadsyłane na Janowy Turniej Literacki€“ mówi Bartłomiej Włodkowski, szef Fundacji AVE.€“ Aż nie chce się wierzyć, że w czasach kultury obrazkowej tak wiele dzieci i młodzieży pisze jakże wartościową poezję! Poziom prac zdumiewa, dlatego co roku wydajemy pokonkursowe tomiki.

Tegoroczną książeczkę  pt. „Szczepionki ze słońca” (cytat z wiersza 11-latka Maksymiliana Kaczmarczyka) będzie można otrzymać podczas gali Imienin. Poza tym wszyscy uczestnicy zostaną uroczyście przyjęci do Janowej Rodziny, nie zabraknie też recytacji w wykonaniu znakomitych aktorów Teresy Lipowskiej, Barbary Kobrzyńskiej i Wojciecha Machnickiego, wspomnień przyjaciół dr Aldony Kraus i dr. Waldemara Smaszcza - o ks. Twardowskim oraz fragmentów słuchowiska „Wspominki Księdza Jana”, napisanego przez Marcina Witana z Polskiego Radia.

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia urodzin poety Fundacja AVE wydała również audiobook „I Bóg się wzruszył” z najlepszymi wierszami z dotychczasowych edycji konkursu literackiego w interpretacji znanych aktorów oraz bogato ilustrowaną książkę dla dzieci młodszych  Waldemara Smaszcza „Z Ave spacer dzieci wśród słów księdza i poety Jana Twardowskiego”, będącą niezwykłym wierszowanym przewodnikiem po świecie wartości Jana od Biedronek. 

Szczegóły www.twardowski.fundacjaave.pl

608 178 447, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.