Opublikowano w kategorii: Aktualności
  • Odsłony: 26145

Slam poetycki TWARDE SŁOWA odbył się 30 maja 2015 roku w miejscu CHWILA na ul. Ogrodowej w Warszawie, a uczestniczyło w nim kilkunastu poetów, reprezentujących różne pokolenia, stając do walki o nagrody przyznawane głosami publiczności. Slam poetycki – publiczna rywalizacja poetów-performerów – narodził się w Chicago w latach 80. ubiegłego wieku i dość szybko zdobył znaczną popularność w kręgach uniwersyteckich i artystycznych. W Polsce pierwszy slam miał miejsce w 2003 roku w Warszawie.

Event w miejscu CHWILA zgromadził około 80 osób – poetów i wielbicieli poezji. Główną część slamu stanowił konkurs, w którym poeci przedstawiali oryginalne wiersze napisane specjalnie z myślą o turnieju. Autorów oceniała publiczność, którą w podejmowaniu decyzji wspierali eksperci: Liliana Głąbczyńska-Komorowska, Elżbieta Wojnowska i Zbigniew Hołdys. Po bardzo emocjonujących potyczkach zwyciężył młody poeta z grupy „Bazyliszek” – Olek Sławiński. W drugiej części odbył się „JamSlam”, do którego zaproszeni zostali wszyscy bez wyjątku. Był to pojedynek improwizacyjny, bowiem jego uczestnicy musieli w ciągu kilku minut (w finale – jednej minuty) przygotować wiersz na temat zadany przez publiczność. W jeszcze bardziej emocjonującej atmosferze zwyciężyła Jaśmina Młynarczyk. Slam zakończył mini-recital Elżbiety Wojnowskiej.

Slam zorganizował zespół studentów UKSW: Justyna Godz, Alicja Kowal, Anna Tarwacka, Aneta Zdziech i Damian Juras w ramach stażu praktycznego w projekcie "Absolwent z kompetencjami", realizowanego przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i agencję JETEVENTS. Pracując pod kierunkiem Bogdana Wąsiela, dyrektora kreatywnego JET EVENTS, wspierani przez Pawła Ratyńskiego, account directora agencji, opracowali oni koncept, zaplanowali wszelkie działania a następnie samodzielnie zrealizowali imprezę. Event objął patronatem Społeczny Komitet Organizacyjny 100-lecia Urodzin ks. Twardowskiego, a samo wydarzenie stanowiło część projektu „Słowo Zabiera Głos”.