info
  • Proszę się napierw zalogować
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galeria/WieczorPoetycki_20150118 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Dla mediów

Uncategorised

Ciąg dalszy konkursów Fundacji Bo Warto

Fundacja Bo Warto zakończyła uroczystą galą pierwszą część projektu „Odejść na zawsze, by stale być blisko – ks. Jan Twardowski w oczach młodych”. W programie oprócz wręczenia nagród laureatom i prezentacji najlepszych prac, znalazły się odwiedziny grobu ks. Jana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz jego mieszkania na Krakowskim Przedmieściu. 

Na tym jednak nie koniec. Kolejny etap konkursu dotyczy przygotowania Janowego Zielnika. Uczniowie mogą przesyłać swoje prace do końca września. Kolejna uroczysta gala odbędzie się 28 września u ks. Kardynała Kazimierza Nycza w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej szczegółów na stronie http://www.fundacjabowarto.pl/wp-content/uploads/2015/03/Regulamin-zielnik.pdf

Zwiastun Montrealskiego Salonu Poezji

Zwiastun Montrealskiego Salonu Poezji - filii Krakowskiego Salonu Poezji, działającego już od 2009 roku na terenie Kanady dzięki Lilianie Komorowskiej i jej Fundacji dla Sztuki.

W ramach obchodów 100 rocznicy urodzin Ks. JanaTwardowskiego – Fundacja Liliany Komorowskiej dla Sztuki włącza się w Jubileusz. Publiczność montrealska miała okazję uczestniczyć w takich wydarzenieach jak: Montrealski Salon Poezji z koncertem znakomitej pianistki - wirtuoza - Katarzyny Musiał, pokaz filmu, wystawa Czesława Czaplińskiego oraz Konkurs recytatorski w polskich szkołach w Montrealu. Intencją Fundacji Liliany Komorowskiej dla Sztuki, organizatora uroczystości, jest refleksja nad dziełami księdza poety, poprzez uruchomienie wszelkiego rodzaju działań propagujących sztukę żywego słowa przywracając wartość prostym słowom w codziennym życiu.

15:15 - próba ustanowienia rekordu Polski z Twardowskim

Relacja filmowa z próby ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu wiersza ks. Twardowskiego, która miała miejsce przed Świątynią Opatrzności Bożej 21 czerwca o godzinie 15:15.  W próbie udział wzięło 610 osób - głównie uczniów szkół im. Jana Twardowskiego.

Zjazd szkół im. ks. Jana Twardowskiego

Doroczny zjazd szkół im. ks. Jana Twardowskiego odbył się w tym roku 21 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, przy grobie poety w Panteonie Wielkich Polaków. W uroczystości uczestniczyło 1000 dzieci  i młodzieży, a w raz z nimi 56 delegacji pocztów sztandarowych. Uroczystą Mszę św. transmitowaną przez TVP Polonia celebrował Kardynał Kazimierz Nycz. Uczestniczyli w niej pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP, która objęła honorowym patronatem Jubileusz 100-lecia Urodzin ks. Jana Twardowskiego, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m. st. Warszawy, pani Ligia Krajewska, poseł na Sejm RP, pani Katarzyna Góralska Mazowiecki Wicekurator Oświaty i przedstawiciele Ministerstwa Edukacji.

W ramach uroczystości o godz. 15.15 na placu przed świątynią, studenci Wydziału Teologicznego UKSW zaprosili szkoły ks. Twardowskiego do uczestniczenia w biciu rekordu Polski w czytaniu wiersza poety „Jest [jest jeszcze taka miłość] przez największą grupę osób jednocześnie. W ustanawianiu rekordu wzięło udział ponad 600 osób, co stanowi pierwszy tego typu rekord w Polsce.

Slam Poetycki TWARDE SŁOWA

Slam poetycki TWARDE SŁOWA odbył się 30 maja 2015 roku w miejscu CHWILA na ul. Ogrodowej w Warszawie, a uczestniczyło w nim kilkunastu poetów, reprezentujących różne pokolenia, stając do walki o nagrody przyznawane głosami publiczności. 

Spektakl „Życie. Bez tytułu” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

W środę 24 czerwca, o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku odbędzie się spektakl "Życie. Bez tytułu" z wierszami ks. Jana Twardowskiego, realizowany w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Urodzin ks. Jana Twardowskiego. Wstęp bezpłatny.

Spektakl „Życie. Bez tytułu” przygotowali uczestnicy warsztatów teatralnych w grupie „13+B”. Młodzież, pod okiem aktorki Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej, zaprezentuje przedstawienie w oparciu o 23 wiersze ks. Jana Twardowskiego. „Życie. Bez tytułu” to nowa, niespotykana interpretacja twórczości Księdza, niebanalne historie z „banałem w środku”, wzruszenie i śmiech, małe – wielkie sprawy poddane nastoletniej analizie.

 http://dramatyczny.pl/aktualnosci/zycie-bez-tytulu-z-okazji-jubileuszu-100-lecia-urodzin-ks-jana-twardowskiego/

IMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO

20 czerwca godz. 12.00, Ogród Krasińskich, Warszawa

Gościem specjalnym imienin Jana Kochanowskiego organizowanych przez Bibliotekę Narodową będzie jego imiennik ks. Jan Twardowski. Zapraszamy na godz. 12.00 na scenę niebieską w Ogrodach Krasińskich.

SCENA NIEBIESKA

12.00-13.00 „Rachunek dla dorosłego” – spotkanie o ks. Twardowskim z Ernestem Bryllem / prowadzenie: Agnieszka Trzeciakiewcz

Więcej informacji: http://www.bn.org.pl/imieninyjana/program-2015

Finisaż akcji "Wieszcz za kominem" Jerzego Kaliny

7 czerwca 2015 o godzinie 12:00 na terenie Parafii pw. Bł. Edwarda Detkensa spośród Stu Ośmiu Męczenników w Lesie Bielańskim odbędzie się finisaż akcji Jerzego Kaliny pt. "Wieszcz za kominem", upamiętniającej stulecie urodzin ks. Jana Twardowskiego. Finisażowi towarzyszyć będzie performance Jerzego Kaliny.

KWADRANS PO TRZECIEJ

W ramach obchodów jubileuszu 100 – lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego, ruszyła akcja „Kwadrans po trzeciej”.

Udział w akcji może wziąć każdy. Wystarczy aparat fotograficzny, smartfon, kamera i dowolnie wybrany wiersz ks. Jana Twardowskiego. Po przeczytaniu wiersza lub jego fragmentu i nagraniu go, należy udostępnić go na fanpage’u  „Kwadrans po trzeciej” na Facebooku.

Intencją organizatorów jest zwrócenie uwagi na poezję w codziennym pośpiechu, na zatrzymanie się na chwilę właśnie o 15.15 – ta właśnie godzina to inspiracja zaczerpnięta z wiersza poety „Wiersz z chrzanem w środku”.

Akcja jest częścią oficjalnych obchodów 100. Rocznicy urodzin Jana Twardowskiego – Słowo Zabiera Głos. Za projekt odpowiedzialny jest pięcioosobowy zespół studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w ramach programu „Absolwent z kompetencjami” współpracuje z agencją JetEvents. 

Dzięki temu projektowi nie tylko uczcimy setne urodziny jednego z najbardziej ukochanych poetów polskich, ale wpuścimy poezję do naszego życia i „słowo zabierze głos” – mówią organizatorzy akcji – mamy nadzieję, że projekt potrwa jak najdłużej i kolejne osoby będą nagrywały swoje interpretacje wierszy ks. Twardowskiego.

Więcej o akcji na Facebooku

„Wieszcz za kominem” - performance Jerzego Kaliny w 100-lecie urodzin ks. Jana Twardowskiego

Krzesanie poezji księdza Jana zaiskrzyło na terenie Parafii pw. Bł. Edwarda Detkensa spośród Stu Ośmiu Męczenników w Lesie Bielańskim w dniach 31 maja – 7 czerwca 2015.

W Wigilię urodzin ks. Jana Twardowskiego 31 maja o godz. 12.00 rozpaliliśmy drewnem w ceramicznym piecu kaflowym, na wzór tego, przy którym pisał poezje ks. Twardowski. Piec stanął na otwartej przestrzeni przed kościołem w Lasku Bielańskim. Autorem akcji jest Jerzy Kalina – rzeźbiarz, twórca instalacji i performer.

Przechodnie, uczniowie, studenci, artyści i aktorzy czytali wiersze ks. Twardowskiego w przestrzeni ciepła pieca.

Słupska młodzież nietypowo uczciła setną rocznicę urodzin księdza Twardowskiego

Z tej okazji w autobusach komunikacji miejskiej młodzi ludzie przez sto minut czytali wiersze poety. Wybrano jego najbardziej znane utwory.

Młodzi ludzie, zaopatrzeni w specjalne plakaty i sprzęt nagłaśniający, czytali poezję w autobusach linii numer pięć i osiem w Słupsku.

- Trochę stresu jest, ale ludzie reagują bardzo sympatycznie. Słuchają i nie przeszkadzają. Nie ma nieprzyjaznych komentarzy. Na pewno to dla nas nowe doświadczenie, ale warto było spróbować - mówili uczniowie.

 

Część uczniów Gimnazjum nr 2 im. Księdza Twardowskiego w Słupsku będzie też we wtorek po południu czytać poezję w spichlerzu Richtera. Inni uczniowie stulecie urodzin poety uczcili na sportowo, robiąc po sto przysiadów podczas szkolnych zawodów. 

Więcej artykułów…

  1. Galeria
  2. Filmy o ks. Twardowskim