Opublikowano w kategorii: Zaangażowani
  • Odsłony: 27860

JerzyKalinaJerzy Kalina – rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, twórca instalacji, akcji, filmów animowanych i dokumentalnych, widowisk teatralnych, jeden z pierwszych performerów w Polsce. Urodził się w 1944 roku w Garwolinie. Pozostaje wierny zasadniczej idei uprawianej przez siebie sztuki – ciągłego poszukiwania, ostrej prowokacji, ekspresji społecznej, politycznej, religijnej i osobistego wyzwania.
Jest autorem oprawy wizualnej pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki, jak i jego grobowca, głównym projektantem trzech ołtarzy papieskich w Warszawie w 1984, 1991, 1999. W latach 1992-1995 projektował kaplice w Belwederze i Pałacu Prezydenckim. Na potrzeby kolekcji współczesnej rzeźby w Seulu powstaje „Bon Voyage". Z 12 na 13 grudnia 1977 r. w chodniku na ul. Świętokrzyskiej w Warszawie zatapia się rzeźba interwencyjna „Przejście". W 2005 r. powstaje we Wrocławiu trwałe „Przejście 1977-2005" przy ul. Świdnickiej.
Jerzy Kalina to artysta o międzynarodowej sławie, tworzący w różnych częściach świata.
Z ks. Janem Twardowskim łączy go sentyment do niezwykłej osobowości oraz poruszający przekaz wierszy. Jest autorem „Klęcznika" w Kościele Sióstr Wizytek w Warszawie upamiętniającego 1 rocznicę śmierci poety. Aktualnie w związku z Jubileuszem tworzy akcję „Wieszcz za kominem", w której centrum znajdzie się oryginalny piec ceramiczny palony drewnem.